Nové pásmo MVP - Roudno

25.05.2020 05:23

SVS vyhlásila ochranné pásmo moru včelího plodu v katastru Roudno z důvodu přesahu z Olomouckého kraje (ohnisko Nové Valteřice).

Z tohoto důvodu je zakázán přesun včelstev z ochranného pásma a včelaři v ochranném pásmu musí do 3.7.2020 odevzdat vzorky zimní měli k vyšetření a MVP.

Čl. 3 Opatření v ochranném pásmu

1) Zakazují se přesuny včel a včelstev ze stanoveného ochranného pásma.

2) Přemístění včel a včelstev uvnitř ochranného pásma je možné jen se souhlasem Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj vydaným na základě žádosti chovatele doložené negativním výsledkem laboratorního vyšetření směsného vzorku měli na původce moru včelího plodu ne starším 12 měsíců. Směsné vzorky měli jsou odebírány ze stanoviště, ze kterého jsou včely a včelstva přemísťována.

3) Přemístění včel a včelstev do ochranného pásma z území prostého nákazy je možné jen u včel a včelstev pocházejících ze stanoviště vyšetřeného na mor včelího plodu s negativním výsledkem, kdy musí být vzorek směsného vzorku včelí měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev) odebrán v době 12 měsíců před předpokládaným přemístěním.

4) Všem chovatelům včel se nařizuje zajistit odběr vzorků včelí měli nebo vzorků včel ošetřujících plod od všech včelstev na stanovištích umístěných v ochranném pásmu, pokud toto vyšetření na původce moru včelího plodu nebylo již provedeno v posledních 12 měsících před účinností tohoto nařízení. Vyšetření se provede dle kódu EpM160 Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace na rok 2020, kdy se jedná o vyšetření směsných vzorků měli nebo vzorků včel ošetřujících plod od všech včelstev na všech stanovištích v ochranném pásmu. Jeden směsný vzorek může obsahovat vzorky nejvýše od 10 včelstev. Směsné vzorky budou předány k vyšetření ve státních veterinárních ústavech (dále jen „laboratoř“). Požadavek na vyšetření moru včelího plodu dle kódu EpM160 musí být řádně vyznačen na objednávce k vyšetření i na obalu vzorků. Předání vzorků k vyšetření v laboratoři se nařizuje provést nejpozději do 03.07.2020.

5) Všem chovatelům včel se nařizuje provést druhý odběr vzorků směsné včelí zimní měli od všech včelstev na stanovištích umístěných v ochranném pásmu (jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl nejvýše od 10 včelstev). Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených čistých podložek na dna úlů a předají se k vyšetření ve schválené laboratoři v termínu nejpozději do 15.02.2021. Požadavek na vyšetření moru včelího plodu dle kódu EpM160 musí být řádně vyznačen na objednávce k vyšetření i na obalu vzorků.

6) Všem chovatelům včel v ochranném pásmu se nařizuje při podezření z výskytu nebezpečné nákazy moru včelího plodu, včetně zjištění pozitivních výsledků bakteriologického vyšetření vzorků úlové měli nebo vzorků medu na původce moru včelího plodu, o uvedených skutečnostech neprodleně uvědomit Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj prostřednictvím těchto možných kontaktů: tel. č. +420 596 781 910, ID datové schránky: vc98dh6, e-mail: epodatelna.kvst@svscr.cz

7) Mor včelího plodu je zakázáno léčit.

Narizeni_SVS_-_9_2020_presah_z_Olomouckeho_kraje_BR.pdf (353424)