Monitoring zimních ztrát COLOSS

19.04.2016 21:12

Vážená včelařko, vážený včelaři,

 

dovoluji si Vás pozvat k vyplnění dotazníku k projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev. Ano, stále vyplňujete všemožné dokumenty a hlášení, nyní však jde o odborný projekt, takže žádná byrokracie…

Toto je již 3. ročník studie a byla by velká škoda ukončit ji pro nezájem včelařů, celý projekt je totiž závislý na Vaší účasti, vloni se zúčastnilo téměř 1000 včelařů, což není mnoho, když je nás asi 50 000.

V letošním roce nečekáme zvýšené úhyny, přesto je důležité znát Vaše zásahy do včel, abychom je mohli porovnat s úhynovými roky.Letošní ročník nově obsahuje anketní otázky týkající se moru včelího plodu, můžete se tak vyjádřit k problematice potíráno moru plodu. O výsledky má zájem i partner projektu Státní veterinární správa, která bude mít k dispozici anonymní výsledky, nezameškejte tedy možnost sami se aktivně vyjádřit a směrovat české včelařství kýženým směrem.

Vyplnění anonymního dotazníku s 29 otázkami zabere přibližně 15 minut, data rovněž zpracováváme anonymně, takže se nemusíte bát „prozrazení“. Zdrojová data nikomu dalšímu neposkytujeme.

Dotazník můžete vyplnit na adrese www.coloss.cz do 31. května 2016.

Rozšiřte prosím tuto informace mezi včelaře ve Vašem okolí, spolku a na schůzích a setkáních včelařů.

Další informace a výsledky z minulých let jsou na https://www.mojevcely.eu/projekt-coloss/rocnik-2015-16/

Takže závěrem: „Pojďme na to! Užitek z výsledků budeme mít všichni!“

 

S pozdravem

Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D.

národní koordinátor projektu

Univerzita Palackého v Olomouci

monitoring.vcely@email.cz